logo

http://www.prsa.com.pl/artykul.aspx?id=202274

UROCZYSTE OTWARCIE MUZEUM TEATRU POLSKIEGO RADIA W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Czwartek, 14 października 2021

W poniedziałek 18 października w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. W Muzeum będzie można nie tylko oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia – w tym eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami „Matysiakowie” i „W Jezioranach” – ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

 

 „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę na ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – Uważamy, że prawie stuletnia historia Teatru Polskiego Radia nie powinna popaść w zapomnienie. Chcemy ją przybliżać najmłodszym Polakom i przypominać o niej również starszym słuchaczom, którzy wychowali się na „Matysiakach”, „W Jezioranach”, słuchowiskach dla dzieci i innych dziełach Teatru Polskiego Radia – mówi Wojciech Ramus. – Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk – dodaje Janusz Kukuła.

 

Pomysł na aranżację wystaw pochodzi od dr hab. Marka Chowańca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Muzeum można obejrzeć wystawy: „Matysiakowie” – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; „W Jezioranach” – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Z kolei wystawa „Hulewicz-Kukuła” poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia.

 

Uruchomiona zostanie również ekspozycja „Sonus ex Machina” – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

Ponadto w Muzeum można będzie obejrzeć kolekcję plakatów Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” autorstwa Rafała Olbińskiego i Andrzeja Pągowskiego, a w planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe („Złota setka polskich słuchowisk”) i czasowe („65 lat Matysiaków”).

W gali otwarcia Muzeum, która odbędzie się w poniedziałek 18 października, wezmą udział nie tylko gospodarze placówki i władze Baranowa Sandomierskiego, ale również bohaterowie tej uroczystości – wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania („Matysiakowie”), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny („W Jezioranach”), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński. Zaprezentują oni swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczyta fragment „Pana Tadeusza”. Zaśpiewają: Joanna Rawik (utwór „Romantyczność”; z tanecznym udziałem Żory Korolyova), Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow i Krzysztof Szczepaniak („W Jezioranach”) – do akompaniamentu Piotra Skotnickiego. Uroczystość poprowadzą Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

•Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

Copyright © Polskie Radio S.A