logo

http://www.prsa.com.pl/artykul.aspx?id=202273

PREMIEROWY SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN TADEUSZA RÓŻEWICZA

Poniedziałek, 11 października 2021

W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół.

 

Serwis to dźwiękowa opowieść o najważniejszych wydarzeniach z życia oraz bogatej twórczości Tadeusza Różewicza (1921-2014): poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory; dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy; prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie, a wreszcie żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych. Jest tu również Różewicz prywatnie - ojciec i dziadek.

Serwis składa się z siedmiu rozdziałów: „Różewicz prywatny”, „Przed apokalipsą”, „Wojna”, „Narodziny poety”, „Kartoteka i inne dramaty”, „Odczytania”, „Poeta odchodzi”. Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz unikatowe teksty, opracowania i komentarze.

 

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta – w serwisie rozewicz.polskieradio.pl znalazło się kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), których Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety, na stronie są również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje – w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynoszą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl, który ma ogromną wartość poznawczą, biograficzną, ale również edukacyjną.

Copyright © Polskie Radio S.A