X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

UROCZYSTE OTWARCIE MUZEUM TEATRU POLSKIEGO RADIA W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Czwartek, 14 października 2021

W poniedziałek 18 października w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. W Muzeum będzie można nie tylko oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia – w tym eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami „Matysiakowie” i „W Jezioranach” – ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

 

 „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę na ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – Uważamy, że prawie stuletnia historia Teatru Polskiego Radia nie powinna popaść w zapomnienie. Chcemy ją przybliżać najmłodszym Polakom i przypominać o niej również starszym słuchaczom, którzy wychowali się na „Matysiakach”, „W Jezioranach”, słuchowiskach dla dzieci i innych dziełach Teatru Polskiego Radia – mówi Wojciech Ramus. – Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk – dodaje Janusz Kukuła.

 

Pomysł na aranżację wystaw pochodzi od dr hab. Marka Chowańca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W Muzeum można obejrzeć wystawy: „Matysiakowie” – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; „W Jezioranach” – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Z kolei wystawa „Hulewicz-Kukuła” poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia.

 

Uruchomiona zostanie również ekspozycja „Sonus ex Machina” – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

Ponadto w Muzeum można będzie obejrzeć kolekcję plakatów Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” autorstwa Rafała Olbińskiego i Andrzeja Pągowskiego, a w planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe („Złota setka polskich słuchowisk”) i czasowe („65 lat Matysiaków”).

W gali otwarcia Muzeum, która odbędzie się w poniedziałek 18 października, wezmą udział nie tylko gospodarze placówki i władze Baranowa Sandomierskiego, ale również bohaterowie tej uroczystości – wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania („Matysiakowie”), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny („W Jezioranach”), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński. Zaprezentują oni swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczyta fragment „Pana Tadeusza”. Zaśpiewają: Joanna Rawik (utwór „Romantyczność”; z tanecznym udziałem Żory Korolyova), Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow i Krzysztof Szczepaniak („W Jezioranach”) – do akompaniamentu Piotra Skotnickiego. Uroczystość poprowadzą Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

•Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

« wstecz