X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PREMIEROWY SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN TADEUSZA RÓŻEWICZA

Poniedziałek, 11 października 2021

W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół.

 

Serwis to dźwiękowa opowieść o najważniejszych wydarzeniach z życia oraz bogatej twórczości Tadeusza Różewicza (1921-2014): poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory; dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy; prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie, a wreszcie żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych. Jest tu również Różewicz prywatnie - ojciec i dziadek.

Serwis składa się z siedmiu rozdziałów: „Różewicz prywatny”, „Przed apokalipsą”, „Wojna”, „Narodziny poety”, „Kartoteka i inne dramaty”, „Odczytania”, „Poeta odchodzi”. Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz unikatowe teksty, opracowania i komentarze.

 

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta – w serwisie rozewicz.polskieradio.pl znalazło się kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), których Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety, na stronie są również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje – w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynoszą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl, który ma ogromną wartość poznawczą, biograficzną, ale również edukacyjną.

« wstecz