X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„HALKA” Z WIEDNIA W RADIOWEJ DWÓJCE – REŻYSERUJE TRELIŃSKI, A WŚRÓD SOLISTÓW BECZAŁA I KONIECZNY

Piątek, 20 grudnia 2019

W sobotę 21 grudnia Program 2 Polskiego Radia zaprasza do jednego z najważniejszych teatrów operowych na świecie, czyli Theater an der Wien, gdzie popularna „Halka" Stanisława Moniuszki przeniesiona została – dzięki reżyserowi Mariuszowi Trelińskiemu – w lata 70., a na scenie wystąpiło dwóch czołowych polskich śpiewaków: Tomasz Konieczny i Piotr Beczała. Początek retransmisji o godz. 19.30.

Niemal 162 lata po warszawskiej prapremierze, jako zwieńczenie jubileuszu 200. urodzin Stanisława Moniuszki, wiedeńska publiczność zobaczyła w Theater an der Wien „Halkę”. Spektakl, będący koprodukcją z Teatrem Wielkim Operą Narodową, wyreżyserował Mariusz Treliński. – Chcemy wystawić „Halkę”, która będzie zrozumiana poza Polską. Dzieło jest ważne dla Polaków, za granicą nikt nie podziela naszego entuzjazmu, ponieważ było ono zawsze przedstawiane w sposób hermetyczny – zamknięte w kostiumie historycznym. (…) Chciałbym w tym wszystkim znaleźć wymiar bardziej intymny i ludzki. Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując „Halkę” poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy – mówi reżyser Mariusz Treliński.

Scenografię wiedeńskiej "Halki" przygotował Boris Kudlicka, a kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz. Gwiazdorską obsadę otwiera dwóch niezwykle cenionych na zachodnich scenach polskich śpiewaków: Piotr Beczała jako Jontek i Tomasz Konieczny w roli Janusza. W tytułową postać wcieliła się wschodząca gwiazda, amerykańska sopranistka Corinne Winters. W spektaklu będzie można usłyszeć także Aleksieja Tichomirowa w roli Stolnika i Natalię Kawałek w roli Zofii.

Pierwsze recenzje po premierze, która odbyła się 15 grudnia, są entuzjastyczne – krytycy chwalą zarówno znakomite głosy, jak również dobry warsztat kompozytorski niemal zupełnie nieznanego w Austrii, Moniuszki. „Halka” w reżyserii Mariusza Trelińskiego trafi już w lutym także na scenę warszawskiego Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Program:  Stanisław Moniuszko – „Halka” (opera w czterech aktach z librettem Włodzimierza Wolskiego). Wykonanie: Piotr Beczała – tenor (Jontek), Corrine Winters – sopran (Halka), Aleksiej Tichomirow – bas (Stolnik), Natalia Kawałek-Plewniak – mezzosopran (Zofia), Tomasz Konieczny – baryton (Janusz), Lukas Jakobski – bas (Dziemba), Chór Arnolda Schoenberga, Orkiestra Symfoniczna Radia ORF, dyr. Łukasz Borowicz.

W przerwie rozmowa z redaktorem Jackiem Marczyńskim o jego wrażeniach z wiedeńskiej premiery.

« wstecz