X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europejskie Forum Radiowe odbyło się w Krakowie

Piątek, 7 października 2016
Na zaproszenie Polskiego Radia, 6 października 2016 r. przybyli do Polski szefowie największych mediów publicznych z całej Europy oraz przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców (EBU), WorldDAB, a także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego. Konferencja poświęcona była technologicznej przyszłości radia i zaprocentowała gorącą i owocną dyskusją. Wśród prelegentów byli Helen Boaden - Dyrektor Radia BBC, jej zastępca Graham Ellis, Willi Steul - dyrektor generalny Deutschlandradio, Miklós Vaszily - dyrektor generalny węgierskiej publicznej telewizji i radia MTVA, René Zavoral - dyrektor generalny Czeskiego Radia, Graham Dixon - Dyrektor Radia w EBU, Veaceslav Gheorghiscenco - dyrektor radia w Teleradio Moldova, Paolo Lazzarini - dyrektor techniczny w Radiu Vaticana, René Wehrlin - specjalista ds. cyfryzacji w szwajcarskim BAKOM, dr Michal Šimůnek - przedstawiciel dostawcy radioodbiorników DAB+ dla Skody oraz Patrick Hannon - prezes WorldDAB. List do uczestników konferencji skierowała Premier Beata Szydło.

Rozpoczynając sesje prelekcji Prezes Polskiego Radia, dr Barbara Stanisławczyk zwróciła uwagę na kluczowe problemy związane z cyfryzacją radia w Polsce, którymi są brak strategii narodowej w tym zakresie, brak strategii europejskiej, niechęć rozgłośni komercyjnych do cyfrowej emisji sygnału i wysokie koszty simulcastingu (jednoczesnego nadawania sygnału cyfrowego i analogowego – DAB+ i FM). Prezes Polskiego Radia przypomniała, że nie zamierza podejmować pochopnej decyzji o wycofaniu się Polskiego Radia z procesu cyfryzacji i niszczyć tego, co do tej pory zostało osiągnięte. – Spotkaliśmy się dzisiaj po to, by wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania i jeśli znajdziemy jakiś kompromis, porozumienie, będę szczęśliwa – powiedziała Barbara Stanisławczyk. – Potrzebujemy również wsparcia ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Ogromna część odbiorców słucha radia w samochodzie. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego producenci samochodów sprzedawanych w Polsce są niechętni instalowaniu odbiorników DAB+? – pytała.

Helen Boaden, dyrektor generalna BBC zwróciła uwagę na fakt, że w Wielkiej Brytania istnieje porozumienie nadawców publicznych, prywatnych i rządu w sprawie DAB+. Przedstawiła sytuację na wyspach, gdzie proces cyfryzacji radia trwa od 20 lat i obecnie 45% słuchaczy słucha radia cyfrowego, a 85% samochodów posiada radioodbiorniki DAB+. Wśród najważniejszych wyzwań stojących przez radiofonią w Wielkiej Brytanii wskazała rozwój radia hybrydowego (łączącego emisję naziemną, FM i/lub DAB+ z emisją w Internecie), dedykowanego szczególnie na telefony komórkowe. – Kluczowym zagadnieniem, nad którego rozwojem obecnie prowadzone są w naszym kraju prace, jest polepszenie jakości sygnału przy jednoczesnym zmniejszaniu pobierania danych i co za tym idzie kosztów związanych z korzystaniem z telefonu komórkowego – powiedziała Boaden.

Sytuację w Niemczech przedstawił dr Willi Steul, dyrektor generalny Deutschlandradio. Wyraził przekonanie, że przyszłość będzie należała do radia hybrydowego i podkreślił, że kluczowe problemy, o których mówiła Prezes Stanisławczyk w kontekście Polski, są te same w całej Europie – z wyjątkiem krajów bardzo zaawansowanych we wdrażaniu technologii DAB+ – Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii. – Co zatem robić, by się z tymi problemami mierzyć? Prosić o poparcie polityków, prosić producentów samochodów o instalowanie odbiorników DAB+, a przede wszystkim budować koalicję na przekonaniu, że radio cyfrowe jest potrzebne – mówił Willi Steul. – Jestem przekonany, że Deutschlandradio wyłączy w końcu FM i przełączy się na nadawanie cyfrowe. Radio przetrwa, radio będzie cyfrowe, radio będzie hybrydowe! – zakończył stanowczo Steul.

Cyfryzacja na Węgrzech to bliżej niesprecyzowana przyszłość, a kluczem do tego, żeby się powiodła będzie zawartość programu. Od takich wniosków rozpoczął swoje wystąpienie Miklós Vaszily – dyrektor generalny publicznej węgierskiej telewizji i radia MTVA. Na Węgrzech praktycznie nie mówi się o cyfryzacji, ludzie nic nie wiedzą o DAB+. Rząd zorganizował przetarg na częstotliwości cyfrowe, ale wygrała go stacja radiowa, która nie uruchomiła emisji, a zablokowała na kilka lat częstotliwości. Natomiast rośnie w siłę radio internetowe. Jest bardzo popularne wśród młodzieży i aktywne w mediach społecznościowych. – Polska jest dla Węgrów znakomitym przykładem. Będziemy się uważnie przyglądać waszemu procesowi cyfryzacji i chętnie skopiujemy najlepsze rozwiązania – stwierdził Miklós Vaszily.

Dwa kraje chcą wykorzystać technologię DAB+, by dotrzeć do szerszej grupy słuchaczy, bowiem radio cyfrowe może na jednej częstotliwości nadawać większą liczbę programów. Mołdawia reprezentowana przez Veaceslava Gheorghiscenco, dyrektora radia w Teleradio Moldova przygląda się na razie temu, co się dzieje w Europie z cyfryzacją radia, natomiast Radio Watykańskie eksperymentuje z różnymi technologiami cyfrowymi i chce wykorzystać DAB+ do umożliwienia odbioru swojego programu w całych Włoszech, o czym przekonywał Paolo Lazzarini, dyrektor techniczny Radia Vaticana.

Rene Wehrlin, specjalista ds. cyfryzacji z BAKOM – szwajcarskiego regulatora rynku radiowo-telewizyjnego zaprezentował dane dotyczące radia cyfrowego w Szwajcarii, gdzie DAB+ jest obecny od 7 lat. Istnieje szerokie porozumienie nadawców publicznych, prywatnych, regulatora i przemysłu motoryzacyjnego. Szwajcarzy wdrożyli strategię, która zakłada subsydiowanie do roku 2020 aż 80% kosztów, jakie ponoszą rozgłośnie radiowe w związku z przenoszeniem swojej emisji do DAB+. Przez kolejne 4 lata do roku 2024 to wparcie zostanie wycofane. W Szwajcarii panuje przekonanie, że pozostanie przy analogowej emisji sygnału radiowego spowoduje odejście słuchaczy i jest to jeden z powodów, dla których rozgłośnie chętnie się cyfryzują. Szwajcarzy zdecydowali również, że wszystkie tunele drogowe, dłuższe niż 300 m będą wyposażone w nadajniki DAB+.

Rene Zavoral, dyrektor generalny Czeskiego Radia stwierdził, że w Czechach FM jest nadal główną platformą radiową i pozostanie nią w najbliższej przyszłości, mimo, że Czeskie Radio nadaje w DAB+ już od 10 lat. – Rozwój DAB+ jest jednym z priorytetów naszego radia. Widzimy też ogromny potencjał w radiu hybrydowym. Moim zdaniem to przyszłość radia, szczególnie biorąc pod uwagę ludzi młodych i ich nawyki związane z korzystaniem z Internetu – powiedział Rene Zavoral. Podkreślił, że dla Czechów bardzo ważna jest dyskusja na poziomie europejskim. W Czechach jakiekolwiek rozmowy o strategii narodowej dla radia cyfrowego zostały odsunięte do roku 2021.

Przedstawiciel przemysłu motoryzacyjnego dr Michal Šimůnek reprezentujący firmę dostarczającą odbiorniki DAB+ producentom samochodów przekonywał, że liczba samochodów z zainstalowanym radiem cyfrowym stale rośnie. Zaczynają się również prace nad rozwojem radia hybrydowego, które będzie można instalować w samochodach. Taki radioodbiornik będzie odbierał zarówno sygnał analogowy (FM), jak i cyfrowy (DAB+) oraz radio online (Internet).

Prezes pozarządowej organizacji WorldDAB+, Patrick Hannon powiedział, że kluczem do sukcesu w rozwoju platformy DAB+ w całej Europie jest określona wizja polityczna i współpraca z przemysłem. Przekonywał, że na poziomie europejskim potrzebne są regulacje prawne, które zachęciłyby prywatnych nadawców do przenoszenia emisji do DAB+, a producentów sprzętu audio do produkowania odbiorników zdolnych odbierać zarówno FM, jak i DAB+.

Z kolei Graham Dixon, dyrektor radia w EBU (Europejska Unia Nadawców), niejako w opozycji do poprzednich prelegentów, wskazywał na słabości radia internetowego i przekonywał, że przyszłość radia jest w cyfryzacji.

Forum zakończyła otwarta dyskusja, w której wzięli udział wszyscy paneliści oraz zgromadzona publiczność. Graham Elliot, wicedyrektor BBC zauważył dużą różnicę między tym, co mówili przedstawiciele Polski, Czech i Węgier, a tym co opisywali przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwajcarii. Podkreślił, że konieczne są działania na poziomie narodowym, strategia, regulacje, współdziałanie nadawców publicznych, prywatnych i rządu. Bez tego ogólnonarodowego porozumienia nie ma szans na rozwój DAB+. Na pytanie z sali, czy nie należy się obawiać postępu technicznego, który spowoduje taki rozwój cyfrowych metod nadawania, że system DAB+ okaże się przestarzały, paneliści zgodnie odpowiadali, że decyzje należy podejmować tu i teraz. Przesunięcie decyzji nawet o 10 lat spowoduje taki sam dylemat za 10 lat. Prezes Barbara Stanisławczyk odpowiadając na kolejne pytania z sali mówiła, że po to zaprosiła swoich kolegów z Europy, by zapytać o najlepszą drogę rozwoju dla radia, które jako medium publiczne zarządza publicznymi pieniędzmi i nie może pozwolić na ich marnotrawstwo. Potwierdziła, że nie zamierza się wycofywać z cyfryzacji, ale musi mieć pewność, że Polskie Radio będzie się rozwijało w sposób racjonalny. – Zgadzam się z Willim, że promocja DAB+ powinna mieć miejsce dopiero w momencie, gdy będziemy mieli prawie 100% kraju pokrytego sygnałem cyfrowym, ale muszę podkreślić, że bardzo ważne jest by rozmawiać o tym wcześniej. Szczególnie w Polsce, gdzie świadomość istnienia DAB+ jest bardzo niska. Wierzę, że nasze spotkanie posłuży rozpoczęciu takiej debaty, która przełoży się na wzrost świadomości w społeczeństwie na temat radia cyfrowego – mówiła prezes Stanisławczyk. Podsumowując dyskusję i całą konferencję, Helen Boaden zauważyła, że z jednym mogą się zgodzić wszyscy uczestnicy panelu – sytuacja finansowa kraju, sytuacja finansowa rozgłośni i wola polityczna, to kluczowe czynniki wpływające na rozwój radia cyfrowego. Dziękując wszystkim uczestnikom na zakończenie konferencji, dr Barbara Stanisławczyk wyraziła przekonanie, że został uczyniony pierwszy krok w dyskusji na temat przyszłości radia w Europie i w przygotowaniu społeczeństwa na wdrożenie nowej technologii.

Współorganizatorem Europejskiego Forum Radiowego było Miasto Kraków, zaś Ministerstwo Spraw Zagranicznych objęło patronat nad tą imprezą.

« wstecz